Nejprve trocha čtení
které naleznete zde. A pak už vzhůru na první program.
První program
Jak je už nepsaným zvykem, prvním programem je blikající LED.
Co vše budete potřebovat?
- počítač třídy PC, vybavený operačním systémem Windows (2000 až W8)
- mikrokontrolér PICAXE (zde pracujeme s typem 08M2, ale můžete použít libovolný jiný)
- vývojové prostředí Programming Editor, zdarma dostupné na www.picaxe.com.
- převodník USB / RS232 (jen pokud není váš počítač vybaven sériovým portem [COM])
- programovací kabel
- rezistory 180 ohmů, 10 k a 22 k
- keramický kondenzátor 100 n (vyhoví 68 až 220 n)
- svítivou diodu (LED) libovolné barvy a omezovací rezistor o hodnotě 220 až 1000 ohmů.
- nepájivé kontaktní pole (doporučeno)
Programovací kabel AXE025
Programovací kabel AXE026
Výrobce mikrokontrolérů PICAXE, firma Revolution Education Ltd. používá ve svých konstrukcích a vývojových kitech jinak provedený kabel. Místo třípinového krimpovacího konektoru je pro připojení k PICAXE použit stereofonní audiokonektor „jack“ o průměru 3,5 mm, který se často používá pro připojení sluchátek.
Takto pak vypadá jeho zapojení:
Proč jsme se rozhodli toto zapojení nepoužívat?
Sluchátkový kabel je mnohem tužší, než ten, který se používá u kabelu AXE025. Tuhost kabelu má za následek nepříjemné „tahání“ konstrukce (zvláště při vývoji) po pracovním stole a pokud používáme nepájivé kontaktní pole, často dochází díky tuhosti kabeli ke špatnému kontaktu a k různým „podivným“ závadám.
Konektory „jack“ 3,5 mm nejsou příliš spolehlivé. Levné čínské klony, které jsou k dispozici ve většině elektroprodejen, jsou vyrobeny z termoplastických materiálů, které se při pájení deformují a pájecí očka konektoru se ještě navíc špatně pocínovávají. U protikusů k tomuto konektoru je situace ještě horší – kontakty se častým zasouváním konektoru rychle zdeformují a přestávají vést. To, co se u sluchátek projeví jako zapraskání nebo drobný výpadek hudby, u PICAXE znamená, že se nepodaří program nahrát.
A posledním důvodem je „podivné“ zapojení kabelu. Pro připojení konektorů „jack“ se používá dvojžilový stíněný kablík, který má stínění zapojeno na kontaktu „a“. Kontakt „a“ je ale u kabelu, zapojeného podle doporučení výrobce ovšem určen pro signál „serial out“! Vést digitální signál po stínění a naopak vést zemní propoj vnitřním kabelem je – uznejte sami – přinejmenším podivné. Při podrobnější prohlídce je možno zjistit, co výrobce k tomuto kroku nejspíš vedlo: je to proto, aby na „špičce“ konektoru, u níž je největší pravděpodobnost dotyku s živou částí zapojení, byl zemní a tedy neaktivní potenciál.
Protože naši zákazníci ale občas kabel AXE026 potřebují, zajistili jsme jeho výrobu z trojžilových kablíků a všechny signály jsou tedy vedeny samostatným kabelem a nikoli jen měděným opletením.